DATA TEKNİK TİCARET
Sadece En İyi Markalar
Skinfold Caliper

Skinfold Testi

Vücut yağ yüzdesini ölçmek, doğru vücut ağırlığı ve kompozisyonunu keşfetmenin kolay bir metodudur. Derinin altında, deri altı yağ tabakası vardır. Toplam vücut yağı yüzdesi, bir skinfold kaliperle vücutta seçilen noktalardan deri kıvrımı alınarak ölçülebilir. Yuhasz tekniği, birçok diğer testte kullanılan dört noktanın üçünü almanın aksine altı noktayı kullanır.


Gerekli Ekipman

LAFAYETTE, USA Skinfold Caliper
  
Ölçüm Metodu
  • Skinfold ölçümlerinin hepsinin, vücudun sağ tarafından yapıldığından ve ölçümlerin milimetre cinsinden alındığından emin olunuz.
  • Başparmak ve işaret parmağının arasında deri kıvrımını, deri ve deri altında olan yağı kapsayacak şekilde sıkıştırın.
  • Parmaklarınızdan bir santimetre uzaktan, kıvrımın kalınlığına eşit bir derinlikte kaliperi uygulayın.
  • Hafifçe parmaklarınızı serbest bırakırken, deri kıvrımını kaliperle daha fazla sıkıştırın.
  • Ölçüm değişebileceği için prosedürü üç kere tekrarlayıp ortalamasını alın.
  • Standart olması için, ölçümler aynı kişiden ve günün aynı zamanında (tercihen sabahleyin) alınmalıdır.
  • Her ölçümün sonuçlarını toplayarak milimetrelerde cinsinden toplam bir değere ulaşırsınız.Vücut yağı yüzdesini hesaplamak için aşağıdaki hesap makinesini kullanınız.

Ölçüm Bölgeleri

Triceps


Deri kıvrımı,  üst kolun arkasında ortada saptanır. Kollar serbestçe bırakılır ve deri kıvrımı kolun uzun eksenine paralel kaldırılır.


Subscapula


Deri kıvrımı, dikey olarak kaldırılır, ve skapulanın ucunun aşağısında ölçülür.


Suprailiac


Deri kıvrımı, iliumun tacının hemen yukarısında saptanır. Kıvrım, dikey olarak normal kıvrım çizgisine az bir açıyla kaldırılır.


Abdomen


Deri kıvrımı, göbekle bitişik, aynı çizgide ve solunda saptanır. Kıvrım, vücudun uzun eksenine paralel kaldırılır.


Uyluk (Erkekler için)


Deri kıvrımı, kuadrisepsin üzerinde üst bacağın önünde ortada saptanır. Ayak, dizden hafifçe bükük 15 santim adım açıklığında, ve kaslar gevşek olarak açılır. Kıvrım, bacağın uzun eksenine paralel kaldırılır.


GöğüsYer, sağ meme ucunun yukarısında ve hafif sağında saptanır. Deri kıvırımı, yatay çizginin 45 derece açısında alınır.


Uyluk (Bayanlar için)Deri kıvrımı, üst bacağın arkasında ortada saptanır. Bacak, ön uyluk ölçümüyle aynı konumda tutulur. Deri kıvrımı, bacağın eksenine paralel kaldırılır.*Yuhasz Vücut Yağ Yüzdesi Hesaplayıcısı için Tıklayınız.